dla dzieci i o dzieciach

Wychowywanie malucha

Wychowywanie dziecka poza oczywistą radością i spełnieniem, to też nieuniknione kłopoty i niepowodzenia. Jednym z nich są kwestie finansowe, bo jak wiadomo, pieniędzy nigdy za wiele, także dla naszych dzieci. Tymczasem kwestia materialna jest często pomijana, jakby jej nie było, albo jak gdyby nie było możliwe zestawiać nasze dziecko z pieniędzmi. Wiadomo, są rzeczy bezcenne, jak zaufanie czy macierzyństwo, ale jest również rzeczywistość, którą stanowią pieniądze.

Pokój dziecka z kolorowymi dodatkami

Autor: Kids Town
Źródło: www.kidstown.pl
Odkąd dziecko przychodzi na świat trzeba zakupić wyprawkę. Jest jasne, co trzeba kupić:, łóżeczko, kocyk czy wózek to niezbędne akcesoria. Konieczne też są śpiworki dla maluchów, pościel, preparaty higieniczne i witaminy, przydadzą się też zabawki, te edukacyjne, jak i przyborniki dziecięce. Ważne będą też zabawki bardziej rozrywkowe jak auta czy lalki.

Nierzadkim wydatkiem w tym wieku są lekarstwa. Każda pociecha musi się wychorować, jedno więcej, drugie mniej, lecz nie można być pewnym, iż jakaś pociecha jest od tego wolna. Zwyczajnie, mniej odporny organizm dziecka jest narażony na przeciągi, zmiany temperatur, wirusy przejmowane od innych dzieci (na przykład) wzerówce) czy choroby rodziców. Co więcej, rodzice także się mogą zarazić od swoich pociech, więc wtedy koszt lekarstw rośnie.

Kiedy dziecko dorasta powstają inne wydatki. Zapisy na szkolenia, kolonie, podręczniki i ćwiczenia, wycieczki. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc jeśli mamy dość odważne dziecko, lubiące nowe doświadczenia możemy być pewni, iż będzie chciało spróbować wszystkiego, a my nie powinniśmy mu w tym przeszkadzać. Często dzieci fascynują się nowym zjawiskiem, by po chwili zainteresować się innym, to naturalne, powinniśmy być cierpliwi, choć niezbędna jest rozmowa o tym dlaczego tak się stało, jak się stało, dlaczego twoje dziecko już nie chce na przykład chodzić na kurs naukowy – (kursy maturalne) karate, a woli chodzić na lekcje pływania?

Wszystkie te koszty to normalna konsekwencja wychowywania dziecka. Niektórych może obruszyć przeliczanie wychowywania dziecka na pieniądze, lecz przyszło nam żyć w kraju, który nie rozpieszcza pod tym względem, gdyż nie ma tak naprawdę dobrej polityki rodzinnej, więc temat ten musi wypłynąć. I pojawia się w naszych rozmowach, w myślach, jest obecny wśród małżonków, młodych rodziców, omawiany jest przez polityków i ekonomistów. Powinniśmy podejść do tego na luzie, bez wyrzutów sumienia.

admin

View more posts from this author