dla dzieci i o dzieciach

W jaki sposób wybierać tornister dla dziecka, aby nie narażać go na skrzywienie kręgosłupa?

Źle wybrany może powodować wady postawy. Badania dowodzą, że plecak na kółkach jest to dobre rozwiązanie, aby unikać nadmiernego wysiłku.
Istotne jest, aby tornister nie był zbyt ciężki oraz był dopasowany do postury dziecka.

Tornister dziecka, które waży ok. 30 kg, powinien ważyć maks. 3 kg. Nieprawidłowo wybrany tornister może prowadzić do bardzo poważnych problemów z kręgosłupem. Kiedy nasze potomstwo rośnie, to kształtuje się jego figura, dlatego też potomstwo nie powinno być przeCiążane. U dzieci do 13 r. życia tornister nie powinien być cięższy niż 10% masy ciała dziecka. Używanie źle dopasowanego oraz ciężkiego tornistra skutkować może w krótkim okresie czasu oraz w perspektywie skrzywieniem kręgosłupa dziecka. Właśnie w taki sposób powstają przeróżne rodzaje skoliozy czyli boczne skrzywienia kręgosłupa. Kręgosłup dziecka ulega szybkim deformacjom jeżeli jest zbyt mocno i nierównomiernie obciążany. Potomstwo dźwigające znaczny ciężar na plecach, pochyla się oraz tak powstaje nadmierna krzywizna w piersiowym odcinku. W takiej sytuacji plecy stają się okrągłe.varsovia.edu.pl/prywatne-liceum/ liceum mokotówWówczas ma miejsce gorsza wentylacja płuc.
tornister

Źródło: http://www.flickr.com/

Za ciężki tornister powodować może także bóle kręgosłupa, które pochodzą z przeciążenia mięśni. Mogą one doprowadzić do niekorzystnych przemian systemu mięśniowo-kostnego. Wady takie będą u dziecka do końca życia. Niezwykle istotne jest to, żeby plecy były usztywnione i wyprofilowane. Tornister posiadający całkowicie usztywniony tył, pomaga dziecku zachować właściwą postawę. Mieć świadomość tego należy jednak, aby nie wybierać zbyt ciężkich egzemplarzy. Unikać należy toreb, które przewieszone są przez ramię. Tego typu torby niewskazane są przede wszystkim w młodym wieku, gdyż powodują one nacisk na jedną stronę nawet przy wieszaniu ich w poprzek tułowia. Idealne są plecaki, które posiadają kółka.

Niezwykle dużą przewagą ciągnięcia plecaka niż jego noszenie jest to, że przez brak obciążenia jest wymagana niższa adaptacja tułowia. Dzieje się tak dlatego, że postawa w czasie ciągnięcia ciężaru przynosi na myśl bardziej postawę, jaką mamy przy chodzeniu bez jakiegoś obciążenia.

admin

View more posts from this author