dla dzieci i o dzieciach

W jaki sposób nie doprowadzić do tego, żeby wymagane było u nas leczenie kanałowe?

Endodontyczne leczenie wykonuje się wówczas, gdy dojdzie do zapalenia miazgi zębowej. Do zakażenia dochodzi wtedy, kiedy próchnica jest zaniedbana lub nieprawidłowo leczona.
Jeżeli próchnica jest niezwykle zaawansowana, to tylko leczenie kanałowe może uchronić przed wyrwaniem zęba.

Czy konieczne jest leczenie kanałowe, o tym decyduje lekarz po wysłuchaniu Pacjenta, dokładnym jego zbadaniu i przestudiowaniu rentgenowskiego zdjęcia. Przeważnie przyczyną do błyskawicznej wizyty u dentysty jest ból zęba. Występuje on co jakiś czas przykładowo podczas jedzenia cukierków czy też picia zimnych napojów. Wówczas do czynienia mamy z początkowym zapaleniem miazgi zębowej. Stomatolog na tym etapie może wyleczyć ząb. Jeśli ból często się pojawia w czasie jedzenia, przy nagryzaniu albo nawet podczas płukania wodą ust, wtedy jest niezwykle możliwe, że pacjent cierpi na zapalenie miazgi zęba, jakie jest nieodwracalne. Poza tym takiemu bólowi zęba towarzyszy jeszcze ból głowy, wysoka temperatura ciała oraz brzydki zapach. Żeby nie doszło do wyrwania zęba, będzie konieczne kamizelka ortopedyczna kanałowe.
kawa

Autor: Adam Lehman
Źródło: http://www.flickr.com
Stomatologowi do postawienia właściwej diagnozy, jest konieczne zdjęcie rentgenowskie. Na podstawie tego zdjęcia dentysta jest w stanie ocenić, jak bardzo choroba jest zaawansowana oraz kształt i umiejscowienie zębowych kanałów. Zdjęcie pozwala także na określenie, czy infekcja znajduje się w środku zęba czy też rozprzestrzeniła się do kości, które otaczają ząb. Następnie, dentysta roztwiera ząb i obumarła tkanka jest usunięta. Robi to za pomocą specjalistycznego sprzętu. Stosuje przy tym środki chemiczne, jakie gwarantują właściwą dezynfekcję miejsca, które jest zakażone.

Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, więc nie trzeba bać się nieprzyjemnych doznań. By do odsłoniętego zęba nie dostały się zarazki ze śliny ząb, jaki jest leczony, jest osłonięty specjalną gumą, którą nazywamy koferdamem.

admin

View more posts from this author