dla dzieci i o dzieciach

W jaki sposób możemy leczyć bruksizm i jakie są jego przyczyny?

U zdrowych ludzi zęby zaciskają się jedynie w czasie jedzenia i w czasie przełykania śliny. Podczas wypoczynku pomiędzy dolnymi a górnymi zębami pojawia się szpara spoczynkowa, która zazwyczaj wynosi około 2-4 milimetry.

Dzięki temu zęby nie mają ze sobą styczności oraz niepotrzebnie się nie ścierają.

Trzeba oznajmić, że szczękościsk niszczy zęby oraz powoduje ich nadmierne ścieranie i kruszenie. Również może zaburzać pracę całego narządu żucia. Jeśli w odpowiednim czasie nie będzie usunięty, może powodować nieodwracalną zmianę w stawach żuchwowo-skroniowych.

Pasjonuje Cię tego typu problematyka? Jeśli tak, to zobacz polecane info (http://www.poradniaalergologicznalegnica.pl/testy-alergiczne/) analogicznych tekstów, gdyż one niewątpliwie także są godne Twojej uwagi.

Leczenie bruksizmu polega na wyeliminowaniu przyczyny jego powstania oraz na doborze odpowiedniej postaci terapii. Każdy pacjent zmagający się z przypadłością, musi być indywidualnie traktowany, gdyż ta dolegliwość objawia się w różny sposób w zależności od tego, jak dużo czasu trwa już schorzenie. Czasem leczenie ogranicza się tylko do interwencji stomatologa, który usuwa szkody w jamie ustnej, które powstały w wyniku szczękościsku, a następnie nakłada choremu szczególną nakładkę relaksującą, jaką trzeba zakładać na noc. Ale w zaawansowanym stadium takiej dolegliwości leczenie jest dość skomplikowane i żąda wielokrotnie współpracy lekarzy różnych specjalności przykładowo stomatologów, ortodontów, protetyków czy też chirurgów szczękowych.

Potrawa, dziczyzna i grzyby

Autor: Stanisław Bobowski
Źródło: Radisson Blu Hotel, Kraków
kobieta

Autor: Scanmed Multimedis
Źródło: Centrum Medycyny Estetycznej Scanmed Multimedis
W objawowym uzdrawianiu pacjentów z bruksizmem niezwykle przydatne są kuracje rozluźniające przeciążonych mięśni twarzy. Takie leczenie wspomagające, to może być przykładowo fizjoterapia. Teraz bardzo modne są także zastrzyki z botoksu. Te procedury niwelują symptomy bruksizmu ale nie leczą jego przyczyny.

Duża ilość pacjentów z rozpoznanym bruksizmem jednocześnie z leczeniem stomatologicznym powinno korzystać z porady psychologa oraz musi nauczyć się skutecznie radzić sobie ze stresem. Gdyż główną przyczyną bruksizmu jest codzienny stres, przydatne będzie wszystko, co go ogranicza. Może to być przykładowo słuchanie muzyki, czytanie periodyków czy też spacery.

admin

View more posts from this author