misiowapolana.pl

dla dzieci i o dzieciach

Udało się – będziemy mieć dziecko! Tylko co dalej? Czy poradzimy sobie z zupełnie nowym wyzwaniem?

dziecko
Czy współczesnym rodzicom jest łatwo? Chyba tak – powie pokolenie starsze – jednorazowe pieluchy, zupki w słoiczkach, piękne ubranka, salki zabaw dla dzieci. Kiedyś tego nie było… Chyba nie – powie pokolenie młodsze – konserwanty w jedzeniu, nowe produkty dla dzieci, alergie, bezstresowe wychowanie i silna presja bycia idealnym rodzicem. Kiedyś tego nie było… Mimo to pytania o wspólne życie z dzieckiem, które zadają sobie przyszli rodzice, pozostały chyba niezmienne.

dziecko
Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
Życie staje na głowie dokładnie w tej chwili, kiedy para dowiaduje się, że na świat przyjdzie ich upragnione maleństwo. Niezależnie, czy dziecko jest planowane, czy nie do końca. W głowie rodzi się wówczas milion pytań – z kim się tym podzielić, jak się przygotować, co można zrobić, żeby ciąża przebiegła bez problemów? Na szczęście natura daje przyszłym rodzicom aż dziewięć miesięcy na przemyślenie wielu spraw. Wsparcie rodziny i fachowa opieka lekarska pozwolą przyszłej mamie maksymalnie zadbać o siebie i przygotować umysł i ciało. Najlepiej jest owocnie spożytkować czas oczekiwania na dziecko i poświęcić go na ważne rozmowy z partnerem, co to znaczy być dobrymi rodzicami, czy maluch umocni więź między małżonkami i czy przejdź http://www.baczek.edu.pl/ para będzie mogła liczyć na siebie w każdej trudnej sytuacji. Po raz drugi życie stanie na głowie zaraz po porodzie kiedy nadejdzie całkowicie nowa rzeczywistość. Maleństwo będzie potrzebowało całodobowej opieki rodziców, a rodzice wzajemnej pomocy i zapewnień, że dobrze sobie radzą z nowymi obowiązkami. Codziennie para uczy się czegoś nowego o maluszku i o sobie wzajemnie. Szkrab, choć najmniejszy w rodzinie, przejmie ”fotel” szefa i ustali rodzicom nowy rytm dnia. O kompromisach, wolnej chwili czy wakacjach długo nie będzie mowy. Brak snu, przeorganizowanie całego mieszkania, wszędobylskie produkty dla dzieci i chwilowy brak życia towarzyskiego da się we znaki, lecz kolejne wspólne chwile zrekompensują te niedogodności z nawiązką – Tiny Love. Podziwianie rozwoju małej istoty, zmieniające się potrzeby, pierwsze uśmiechy i słowa – właśnie dlatego nowe, wspólne życie będzie po prostu bogatsze i żadne małżeństwo nie zamieni go na nic innego.

Mała dziewczynka na świeżym powietrzu
Autor: Travis Swan
Źródło: http://www.flickr.com
Lecz teraz przed rodzicami wejście w najtrudniejszy rozdział – wychowanie. I znów zrodzi się szereg istotnych pytań – czy wystarczy godnie żyć, dawać właściwe wzorce, pozwalać dokonywać własnych wyborów, analizować je czy może stale trzymać za rękę i pomagać? Czy postawić na bezstresowe wychowanie? Czy jednak pozwalać popełniać błędy i wyciągać nauki czy chronić przed nimi tak długo, jak tylko się da? Wielu rodziców szuka mądrości w książkach, szuka wzorców wśród rodziny lub przyjacióła część zdaje się po prostu na siebie, swój instynkt rodzicielski i swoje obserwacje. Więcej porad dotyczących wychowania – Alvi