dla dzieci i o dzieciach

Studia – na jaki kierunek się zdecydować?

Co roku pojawiają się rankingi najchętniej wybieranych kierunków studiów. Czasem można wyczytać, że to odzwierciedlenie rynku pracy, czasami, że moda się zmieniła. Bywa, że uniwersytety w taki sposób chcą zachęcić maturzystów do rozpoczęcia studiów na jakimś kierunku, lub wręcz przeciwnie – zniechęcić, bo zwyczajnie nie mają już miejsc.

Trendy w kierunkach studiów

W tego typu listach od wielu lat wysoko znajdziemy prawo, medycynę, kierunki ekonomiczne, filologię angielską albo psychologię. Wielu maturzystów jednak nie myśli o swojej karierze, tylko decyduje się na jakiś kierunek „bo rodzice uważają, że dobry”, „bo znajomi tam idą”. Nie jest to dobre podejście. Studia dobrze trzeba przemyśleć. Są kierunki, takie jak choćby resocjalizacja (więcej o tym), które nie dadzą nam łatwego zarobku i po których nie jest łatwo na rynku pracy. Takiego typu kierunki powinni wybierać świadomi pasjonaci, którzy wiedzą na co się decydują. Najlepiej od pierwszych lat studiów wyrabiać sobie kontakty i odbywać staże i praktyki. Dzięki temu będzie łatwiej o pracę po studiach.

nauka

Źródło: http://www.sxc.hu/

Pasja a praca

Trzeba również być otwartym na modyfikacje ustalonych planów po analizie rynku pracy. Pasjonat rysowania, rzeźbienia albo malarstwa niekoniecznie musi skończyć właśnie ten kierunek. Nie da się ukryć, artyści są w trudnej sytuacji i stabilnego zatrudnienia dla nich często nie ma. Może więc należy przemyśleć studia takie jak na przykład arteterapia (tutaj przydatne informacje)? Umożliwi realizację marzeń a jednocześnie umożliwi lepszy start na rynku pracy.

Kierunki techniczne

Ciągle popularnością cieszą się wszystkie kierunki na politechnikach.

Na pewno przyda Ci się hiperłącze do witryny (wilanow.varsovia.edu.pl/), jeśli interesują Cię przedstawione w tym artykule informacje. Na poniższej witrynie wyczytasz ich o wiele więcej.

Różne kierunki techniczne są chyba najlepszym gwarantem pracy, pod warunkiem, że oczywiście absolwent takiego kierunku zna się na tym co robi. Najpopularniejsze nadal są informatyka, elektronika, logistyka (tutaj szczegóły). Studia na politechnice są bardzo wymagające, ale też kładą ogromny nacisk na umiejętności praktyczne. Zazwyczaj do zaliczenia semestru konieczne są staże w różnych firmach, co powoduje, że absolwenci takich studiów mają już duże doświadczenie. Dzięki temu są świetnymi kandydatami do pracy. Bywa, że firma po stażu proponuje studentowi etat. Warto dobrze zastanowić się nad kierunkiem studiów, bo od tego naprawdę będzie zależała nasza przyszłość.

admin

View more posts from this author