misiowapolana.pl

dla dzieci i o dzieciach

Samochód w ręku

zabawka
Każdy chłopiec śni o samochodzie. Co oczywiste z upływem czasu młodzieńcze preferencje ulegają zmianie i z marzenia o wielkim pługu śnieżnym pozostaje chęć jazdy sportowym Porsche. Młodociani szoferzy wozów strażackich przesiadają się do wyścigowych bolidów. W świecie dziecięcej wyobraźni przecież wszystko jest realne.

zabawka
Autor: Little Bird Told Me
Źródło: www.ejdystrybucja.pl

Pierwszy wóz na wieki zostaje w głowie. Nie ma znaczenia, czy był nim niemodny już wzór Toyoty ze zmieniającą się pod wpływem światła karoserią, czy połyskujący Chevrolet Corvette 60. Z perspektywy dziecka każdy model tej zabawki był wręcz bezcenny – .

Wyśnione samochodzikiCi, którzy przyszli na świat w PRL świetnie przypominają sobie czas, w którym w niektórych sklepach zaczęto sprzedawać jedyne w swoim rodzaju samochodziki. Kolorowe i kunsztownie wykończone błyskawicznie zastąpiły lokalne, blaszane autka. Całe zamieszanie zaczęło się wraz z pojawieniem się zabawek firmy Matchbox, którymi cieszyć się mieli możliwość zaledwie niektórzy. Przyczyna była jasna samochodziki te były dostępne na początku w Pewexach, następnie zaś w domach towarowych Baltona. Bez względu na to zachwycały detalem i surowcem, z którego je wykonano. Charakterystyczny ciężar tych samochodzików okazywał się wielokrotnie przyczyną sporów wokół placów zabaw.

Na rynku modele były przeróżne. Zacząwszy od zabytkowych pojazdów sprzed wojny, po najnowsze furgonetki i auta wyścigowe –

zabawki
Autor: Le Pukka Concept Store
Źródło: Le Pukka Concept Store

Monster trucks

Z czasem na rynku zaczęli wybijać się także inni producenci. Spośród najbardziej popularnych wzorów dzieci chętnie wskazywały te niecodzienne, wzorowane na zagranicznych wielkich ciężarówkach. Pierwsza linia w Polsce to osławione już samochody hot wheels. Błyskawicznie wypełniły lukę, którą pozostawił Matchbox i w zaskakującym tempie podbijały serca świeżych wyznawców. Moment później samochodziki Hot Wheels stały się porównywalnie rozpoznawalne.

hot wheels
Autor: Mathew Bedworth
Źródło: http://www.flickr.com

Najmłodsi fani samochodów oprócz dużych kół otrzymali serie samochodów osobowych, dostawczych i sportowych. Największym hitem była jednak zabawkowa zabudowa – wielopoziomowe parkingi, stacje paliw, szosy i wszystkie skrzyżowania. Wraz z resorakami kreowały oryginalną miniaturową rzeczywistość, przy której popołudnia uwielbiały spędzać nie tylko dzieci, ale również dorośli.