misiowapolana.pl

dla dzieci i o dzieciach

Obecne czasy stawiają mamą i tatą całkiem nowe wymagania i zmuszają do pogłębionej refleksji nad słowem wychowanie

rodzice
Bycie matką zyskało w ostatnich czasach dużą rangę, a tekstami o wychowaniu dzieciaków interesują się już nie tylko studenci pedagogiki. Część kobiet zgłębia taki temat, ponieważ po prostu nie radzi sobie z wychowaniem córki lub działa z myślą o przyszłości i pragnie uniknąć późniejszych problemów.

dziecko na spacerze
Autor: André Hofmeister
Źródło: http://www.flickr.com
Taka profilaktyka bywa jak najbardziej sensowna, biorąc pod lupę czasy, w których żyjemy. Bycie rodzicem staje się pomalutku dużym wyzwaniem i powinnością mającą również na celu ustrzec nastoletniego człowieka przed zagrożeniami czatującymi na każdym kroku.Wedle niektórych edukatorów każda rodzina jest w jakimś stopniu patologiczna – to sformułowanie może brzmieć nieco zaskakująco, a nawet fantastycznie, lecz kiedy pomyślimy o nadopiekuńczych mamach i maminsynkach, to błyskawicznie uświadamiamy sobie, po której stronie leży prawda.

Wspomnianą patologię nie sposób wyrugować, więc zamiast ją zwalczać, lepiej koncentrować się na tych bardziej pozytywnych aspektach. Najważniejszą kompetencją w wychowaniu szkrabów – dodatkowe informacje, i to niezależnie od ich płci i liczby lat, bywa umiejętność słuchania. Kto z matek i ojców nie słucha tego, co ma do oznajmienia ich córka, już z góry skazuje się na pedagogiczną porażkę. Może być ona tym dotkliwsza, im mniej jest zrozumienia w konkretnej rodzinie. Jeśli problemów połączonych z wychowaniem nie zauważy się wystarczająco wcześnie, to konieczna może okazać się pomoc psychologa bądź pedagoga. Co jednak trzeba podkreślić, część środowiska pedagogicznego sądzi, że w większości przypadków pierwszeństwo wizyty mają sami rodzice, ponieważ to oni często doprowadzają do konfliktowych sytuacji i nie radzą z negatywnymi emocjami.

dziecko
Autor: amir holy
Źródło: http://www.flickr.com
Bycie rodzicem zwyczajowo jest kojarzone z troską o bezpieczeństwo potomka – blog świat rodziców. I nie mamy tutaj na myśli jedynie zapewnienie bezpiecznej drogi do szkoły i z powrotem. W obecnych czasach wielką furorę zrobiło sformułowanie wpaść w nieodpowiednie towarzystwo. Takiego środowiska najbardziej obawiają rodzice podlotków. Tymczasem grono niewłaściwych towarzyszy może się dodatkowo poszerzyć o osoby poznane za pośrednictwem sieci. Nic więc zaskakującego w tym, że rodzice chcą uprzedzić możliwe kłopoty w wychowaniu swoich dzieci i w tym celu np. prenumerują miesięczniki poświęcone tej tematyce albo czytają stosowne artykuły w sieci.