dla dzieci i o dzieciach

Najważniejsze informacje na temat zeza, jakie są przyczyny jego pojawiania się i w jaki sposób można je leczyć.

Przy prawidłowym wzroku obie gałki w oczach będą podążać dokładnie w tę samą stronę. Steruje tym zaawansowany mechanizm mięśni które są odpowiedzialne za poruszanie gałką. Jeżeli z jakiś powodów mięśnie te zostaną osłabione lub coś się z nimi stanie, to może się pojawić problem z jednoczesną koncentracją wzroku na jakimś przedmiocie. Efektem zewnętrznym takiej sytuacji jest uciekanie jednego lub obu oczu na boki, czyli tak zwany zez. Powodów tej choroby jest dużo, pojawia się ona przeważnie u małych dzieci, ale również starsze osoby mogą z powodu jakiś przyczyn na nią zapaść.

W przypadku dorosłych najczęstsze powody to nadciśnienie, cukrzyca i problemy z mięśniami lub nerwami wzrokowymi. Lekarze wyróżniają parę odmian zeza, w zależności od kąta odchylenia gałek może być zez zbieżny, rozbieżny, ku górze, ku dołowi i skośny. Jedną z odmian tej choroby jest tak zwany zez ukryty, polegający na zaburzeniu pracy tylko niektórych grup mięśniowych. W takiej sytuacji będą się pojawiać kłopoty z tym, że obie gałki oczne na zmianę przejmują widzenie.

oko

Autor: Nithi Anand
Źródło: http://www.flickr.com

Duży zez jest zauważalny przez rodziców, jednak często może zajść konieczność jego diagnozy u okulisty. Na szczęście obecna wiedza okulistyczna daje wiele metod pozwalających na w miarę skuteczne pozbycie się takiego problemu. Profesjonalna klinika okulistyczna powinna przede wszystkim bardzo dokładnie zbadać osobę która ma zeza, a później zaproponować odpowiednie leczenie – czytaj .

Czasami do dyspozycji będzie kilka technik i razem z prowadzącym lekarzem trzeba będzie wybrać najbardziej odpowiednią. W wielu przypadkach powinno wystarczyć zastosowanie odpowiednich ćwiczeń wyrabiających odpowiednie widzenie, bardzo pomocne bywają też różnego rodzaju okulary. Przy niektórych rodzajach tej choroby dają one świetne wyniki, niestety jednak nie w każdej sytuacji. Przy trudniejszych przypadkach może się okazać konieczna operacja zeza, która ma poprawić funkcjonowanie mięśni w oku – zapoznaj się z ofertą zabiegów.

Jeżeli poszukujesz ciekawych informacji na ten temat, to uważnie przeanalizuj pełny raport (https://rehabi-rehabi.pl/), który posiada warte uwagi informacje.

Przy dzieciach ważne jest, żeby leczenie podjąć tak szybko jak się da, wówczas jest sporo szans na wyleczenie.

admin

View more posts from this author