misiowapolana.pl

dla dzieci i o dzieciach

Masz problem z oczami? Przeszkadza ci to w życiu. Zobacz co możesz zrobić

Oczy
Twoje oczy pieką, są zaczerwienione? Masz uczucie piasku pod powiekami? Wielu z nas miała podobne objawy, gdyż długa praca przy komputerze, klimatyzowane pomieszczenia, a nawet zbytnio częste oglądanie telewizji przyczynia się do tego, iż czujemy męczącą suchość oraz podrażnienie gałki ocznej. Co można z tym zrobić?

Oczy
Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl
Może to dziwne, ale łzy mają bardzo ważną rolę w oku, a co za tym idzie w samym procesie widzenia. Film łzowy równa drobne nierówności na powierzchni rogówki, co sprawia, że jest ona przezroczysta więc zachowuje swoje właściwości optyczne. Dodatkowo łzy wypłukują małe ciała obce oraz mają działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. To dlatego może powstać odpowiedni obraz na siatkówce, a my widzimy z właściwą ostrością.

Co więcej łzy odpowiadają za czyszczenie powierzchni oka z różnych brudów, a tjednocześnie za odżywianie wierzchnich powłok rogówki, co sprawia, że zmniejsza się tarcie powiek na powierzchni oka w trakcie mrugania, a my nie odczuwamy z tego powodu dyskomfortu. Przyczyną suchości może być nie jedynie zbytnio skromna ilość łez, lecz też ich niezbyt dobry skład. Destrukcyjnie na oczy – zapoznaj się z ofertą https://www.okulus.pl/ – wpływa dym (również papierosowy), kurz, lecz również wiatr oraz słońce, a także ogrzewanie i zbytnio suche powietrze w pomieszczeniach, dlatego ważne jest, ażeby zagwarantować im odpowiedni poziom nawilżenia i zapewnić samooczyszczanie. Warto o tym poczytać i poznać opinie innych osób – tu (tu).

Najbardziej dopasowane na te kłopoty są krople, no ale jakie krople do oczu wybrać? Wybór takich kropli najlepiej skonsultować z lekarzem okulistą, gdyż obecnie na rynku jest bardzo szeroka gama preparatów nawilżających, które różnią się między sobą składem, obecnością konserwantów, a również długością przydatności do zastosowania po otwarciu.

Nawilżające krople do oczu są połączeniem wody i tzw. polimerów, jakie posiadają zdolność do zatrzymywania wody na powierzchni oka i to od nich istotnie jest zależna jakość kropli. Dosyć cenionym składnikiem o działaniu nawilżającym jest kwas hialuronowy, który oprócz tego, że zapewnia odpowiedni poziom zwilżenia powierzchni oka jest naturalnym składnikiem jego struktur. Dość często w celu nawilżenia oczu używa się roztwór soli fizjologicznej w ampułkach, jednak nie jest to środek gwarantujący długotrwały efekt nawilżenia, nie będzie dobry na dłuższy czas.