misiowapolana.pl

dla dzieci i o dzieciach

Które rasy psów są najszlachetniejsze interesujące?

images
Mastif tybetański jest niesłychanie ładną a także niezwykle autentyczną rasą psów, jego szczeniaki oceniane są jako niezwykle czarowne oraz kolokwialnie pisząc przyjemne rozkoszne psy.

Sama rasa jest kategoryzowana do gromady tak zwanych molosów w typie górzystym, wyhodowana została ona w Tybecie do zaganiania zwierząt oraz stróżowania, oprócz tego dzisiaj, hoduje się tego typu rasę w charakterze psa – ekskluzywne legowiska dla psa – na wystawy oraz psa policyjnego.

Szczeniaki tibetana mastiffa są psami o niezwykle barwnym charakterze, przejawiające tendencję do dominacji. Jednak, są to niezwykle miłe i skore do zabawy czworonogi. Nawet po dłuższym czasie wychowania, nasz mastif tybetański może wykazywać ochotę na grę (zobacz tu).

Jeśli akuratnie podejdzie się do hodowli oraz wychowywania tego zwierzaka, potrafi on być bardzo pokojowym czworonogiem, dostosowującym się do komend, dzielnym a także ostrożnym towarzyszem życia.

Bez wątpienia rasa tibetan mastiff|tego psa to jedna z najbardziej inteligentnych a także w największym stopniu bystrych ras piesków, sporadycznie przejawiającej zachowania agresywne, aczkolwiek jest to również rasa nieufna oraz wyspecjalizowana w reagowaniu na potencjalne niebezpieczeństwo.

tibetan mastiff
Autor: lgrvv
Źródło: http://www.flickr.com

Warto więc sprawić sobie takiego psa, istotnie może on okazać się pierwszorzędnym oraz lojalnym przyjacielem.

Istnieje sporo niedomówień na temat historii mastifa tybetańskiego. Przyczyn tego stanu należy szukać w tym, iż Tybet przez wieki znajdował się w dość znacznej izolacji od pozostałych skupisk ludzkich, więc prawda nie do końca jest poznana. Możemy jednakże zaprezentować najbardziej zasadne informacje.

Rodzima nazwa („do khyi”), oznacza psa „trzymanego na uwięzi”. Taki zwrot dosyć trafnie oddaje użytkowość takiego zwierzęcia. W nocy bowiem pilnował on zwierząt hodowlanych, zaś podczas dnia musiał być przywiązywany, bo potrafił być niezwykle agresywny. Arystoteles przykładowo wspominał „psy indyjskie” (odpowiadające dogowi tybetańskiemu), które z Tybetu trafiły do Indii. Stamtąd szybko rozprzestrzenił się na tereny Persów.