misiowapolana.pl

dla dzieci i o dzieciach

Jazda na koniu to same plusy. Zobacz, jak wpływa to na zdrowie, jak polepsza samopoczucie

Koń
Koń to jeden z najlepszych przyjaciół człowieka ze świata zwierzęcego. Od starożytności towarzyszy nam, pełniąc role bojowe, pomagając uprawiać pola, służąc przez wiele wieków jako siła pociągowa w komunikacji pomiędzy ośrodkami miejskimi oraz różnymi krajami. Dawniej myślano, że wraz z rozwojem cywilizacji mechanicznej koń stanie się bezużyteczny.

koń
Autor: Jeroen Werkman
Źródło: http://www.flickr.com
Jednakże dzisiaj chociaż nie używamy konia do walki lub ciężkiej pracy na polu, chętnie wykorzystujemy je do zawodów jeździeckich, jazdy rekreacyjnej oraz co najważniejsze hipoterapii, jaka ma szczególnie znaczenie dla niepełnosprawnych dzieci. Jazda konna ma tyle plusów, że rzeczywiście trudno je wszystkie wymienić. Najistotniejsze, że wpływa korzystnie na układ kostno-mięśniowy człowieka. Jest zalecana do wyrobienia nawyku trzymania prawidłowej postawy, gdyżna koniu nie możemy się garbić!

W czasie jazdy na grzebiecie konia pracują nie tylko mięśnie łydek i ud, lecz też górne partie ciała. Łagodne i kołyszące ruchy zwierzęcia wpływają na rozluźnienie mięśni i ich wzmocnienie, co pomaga przy utrzymaniu prostej postawy też po zejściu z grzbietu konia. Spacer na konno dostarcza wielu miłych wrażeń, bardzo zbawiennie wpływając na psychikę dziecka oraz dorosłego. Kolejnym atutem takiej aktywności jest przebywanie na świeżym powietrzu, z dala od spalin i zgiełku miasta, gdyż kluby jeździeckie przeważnie są na obrzeżach miast. Szczególnie odpowiedni wpływ jazdy na koniu obserwujemy w czasie hipoterapii.

Konie
Autor: Carine06
Źródło: http://www.flickr.com
Często dzieci chore, na koniach albo kucykach stają się dziećmi zdrowymi w tym pojęciu, iż mogą poruszać identycznie jak rówieśnicy, zasmakować wolności. Ciepło bijące od konia i jego delikatne ruchy mają wpływ, iż osoby upośledzone z większą łatwością wykonują ruchy, jakie na co dzień sprawiają im trudność, ćwiczą zachowanie równowagi. Instynktownie czują też pozytywne podejście zwierzęcia więc zyskują większą pewność siebie. Spacery na koniu polecane są także osobom z odmiennymi schorzeniami, jak cukrzyca, nerwica (zobacz leczenie nerwicy wrocław) czy choroba ciśnienia. Warto zapisać nasze dziecko na obóz konny, na przykład obozy konne na Mazurach – Nawet jeżeli nasze dziecko nie jest upośledzone, to kontakt z z tym zwierzęciem będzie dla niego bardzo cenny. Zdecydowanie warto o tym pomyśleć.