dla dzieci i o dzieciach

Jak bezproblemowo wrócić do formy po urodzeniu dziecka?

Połóg może trwać ok. 6 tygodni. W tym czasie powinnaś być pod kontrolą lekarza ginekologa czy położnej. Idealnie jest jeśli w tym okresie twój mężczyzna może wziąć zwolnienie i pozostać w domku aby pomóc ci opiekować się waszym bobasem oraz zająć się tobą. Pomóc może także babcia bobaska czy kogokolwiek z bliskich ci osób, gdyż każda pomoc w tym trudnym okresie jest bezcenna!

dziecko

Autor: Audrey Xavier Brulu
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli po powrocie ze szpitala zostały ci jakieś poporodowe podkłady dla mamy mogą ci się one przydać po powrocie do domu, bowiem możesz mieć jeszcze duże krwawienie. Po upływie kilku dni powinny wystarczyć zwyczajne podpaski. Porównaj podkłady dla mamy. Karmienie niemowlaka mlekiem matki, bezsprzecznie jest tu elementem pożądanym, przyśpieszającym powrót do formy, ponieważ podczas gdy noworodek ssie pierś matczyna macica o wiele szybciej powraca do rozmiarów sprzed ciąży.

W sklepach można kupić sporą ilość przedmiotów które to – czasami niełatwe na początku – karmienie mogą znacznie uprościć. Są to na przykład: osłonki na piersi, odciągacze pokarmu, poduszki do karmienia, wkładki laktacyjne, biustonosze odpinane na czas karmienia, odzież do karmienia a nawet wygodne fotele dla karmiącej mamy (różne modele osłonek na piersi).

dziecko

Autor: iStock
Źródło: iStock

Ćwiczenia fizyczne młoda mama może rozpocząć już drugiego dnia po porodzie a w przypadku cesarskiego cięcia – już tydzień po rozwiązaniu. Zacząć trzeba od niezbyt forsownych ćwiczeń, najbezpieczniejsze wtedy będą ćwiczenia mięśni Kegla czy też mięśni stóp ćwiczyć można mięśnie Kegla czy też mięśnie stóp. Po upływie 3 tygodni od porodu można zacząć ćwiczyć brzuch. Po okresie połogu można zacząć pływanie kraków pływanie a także rozpocząć bardziej intensywne ćwiczenia. Jeśli kobieta położnica zachowywać będzie w/w zasady a potem gimnastykować się będzie systematycznie i intensywnie to niezadługo pasy ciążowe oraz ubrania ciążowe będzie mogła schować głęboko do szafy lub też sprzedać i włożyć znów swoje ulubione fatałaszki sprzed ciąży.

admin

View more posts from this author