misiowapolana.pl

dla dzieci i o dzieciach

Dobre wychowanie malucha – pamiętajmy o umiarze

Moon, modne łóżeczko do pokoju dziecka
Świat dziecka powinien być bogaty i niezwykły. Powinniśmy stymulować dziecko, aby nauczyło się kilku przydatnych rzeczy: języka obcego, pływania czy gry na fortepianie. Oczywiście, wszystko zależy od wieku i tego, co oczekujemy dla dziecka. Nie można przesadzać iw wysyłać dziecka na wszystkie możliwe aktywności. Z tego przepychu może nie wyniknąć nic dobrego, a więc pamiętajmy: umiar to rzecz święta.

Pokój dziecka, łożeczko
Autor: Pinio
Źródło: Pinio
Podobnie pamiętajmy o umiarze, kupując dziecku kolejną zabawkę. To przecież nic złego, przecież dziecko powinno się bawić, a najlepiej jak jest to edukacja (Super-Edu

Jeśli chodzi o rzeczy praktyczne, jak poszewki dziecięce czy prześcieradła dla maluchów sytuacja maluje się troszkę inaczej. W tym zagadnieniu nie powinno się oszczędzać, podobnie jak w kwestii ubrania, bo przecież najważniejsze jest to, gdy nasze dziecko dobrze się czuje. Z jedzeniem pamiętajmy też o zdrowiu i wartościowych składnikach, lecz, tak samo jak w przypadku zabawek nie przesadźmy, to oznacza, unikajmy starajmy się unikać słodyczy, nie rozpieszczajmy kolejną czekoladą. Nie dość, że nie jest to dla naszej pociechy zbyt zdrowe, to dodatkowo za każdym razem (na przykład, będąc w sklepie czy na festynie) nasze dziecko będzie żądało wręcz, żeby kupić mu coś słodkiego.

Umiar wobec tego, to rzecz święta. Z jednej strony ogranicza niezdrowe żądania (zabawki, słodycze), z drugiej otwiera świat wartości, gdzie jest miejsce dla posiadanych przedmiotów, na przykład, starych zabawek. Podmieniając często naszym dzieciom jedną zabawkę na drugą krzywdzimy je, gdyż nie dajemy mu rzeczy do której może się przywiązać. Warto zachować w tym temacie rozsądek, szczególnie, że jako dzieciaki nie mieliśmy takiego dostępu do świata konsumpcji i częstej wymiany starego na nowe. Może za parę lat dziecko doceni nasz wysiłek wychowawczy, gdy uzmysłowi sobie, iż za naszymi działaniami stały ważne wartości.