misiowapolana.pl

dla dzieci i o dzieciach

Dla sporej grupy osób to najbardziej istotny dzień w całym życiu – pierwsza komunia święta. Co dla nas oznacza?

images
W końcu nadchodzi ten długo wyczekiwany dzień – pierwsza komunia święta. Dla wielu dziecijest to niezwykle ważna chwila. Chłopcy wyglądają dostojnie, choć są jeszcze mali i zazwyczaj nie ubierają tak odświętnych ubrań, a dziewczynki mają na sobie pięknie suknie komunijne. Po wspaniałej uroczystości jest czas na najważniejszą dla każdego dziecka uroczystość – spotkanie z rodziną w domu i cieszenie się z prezentów.

Autor: Superfoto.pl
Mnóstwo ludzi narzeka właśnie na to, że to właśnie ta ostatnia część – czyli rozpakowywanie podarków, stają się najważniejsze dla dziecka. Co w tym złego? pogodzić tych dwóch rzeczy, sprawić by były zgodne, żeby jedna i druga miała swoje zaszczytne miejsce. Do pierwszej części – celebrowanej w kościele trwają długie przygotowania z udziałem dzieci (oferta na www na sukienki komunijne). Choć chodzą na przygotowania, są uświadamiane przez rodziców na temat wiary, to jednak nie do końca wszystko rozumieją dlatego nie doceniają wagi uroczystości. Co nie oznacza oczywiście, że nie mogą brać w tym udziału.

Ale, owszem, jest to sytuacja odmienna, bardziej poważna niż te, w których dotychczas brały udział. Wiadomo że, nie należy od nich wymagać, znajomości religii porównywalnej do tej jaką maja dorośli. Dziecko w tym wieku ma wiele innych spraw na głowie. Najważniejsze, żeby dziecko było dzieckiem, jak najbardziej naturalnym, żeby cieszyło się z prezentów, a msza w kościele może znudzić… Nie róbmy z tego tragedii. Jest czas bowiem w życiu na przyjemności, na dzieciństwo, ale także na obowiązki. Już najmłodszych lat dziecko powinno uczyć się obowiązkowości, gdyż dzięki temu będzie lepiej w przyszłości będzie mu łatwiej normalnie funkcjonować.

Pierwsza Komunia Święta
Autor: Dustin and Jennifer Stacey
Źródło: http://www.flickr.com
Mimo to,dziecko powinno mieć dużo swobody, bo podobnie, tak jak powierzone mu drobne zadania i konieczność nauki, tak samo zabawa jest niezbędna do jak najlepszego rozwoju. To naprawdę bardzo istotne, powinniśmy o tym pamiętać, jeśli chcemy wychować mądrego, ale i szczęśliwego człowieka. Warto o tym pamiętać i nie brać sobie za bardzo do serca innych rad, no chyba, że są zdroworozsądkowe, zwyczajne, nie prezentują żadnych nowych odkryć, rewolucyjnych metod i tak dalej. Takie recepty bardzo często się nie sprawdzają, co więcej, mogą jeszcze zaszkodzić.