dla dzieci i o dzieciach

Czym jest olej przekładniowy? W jakich sytuacjach go zmienić?

Wszyscy kierowcy wiedzą, co to olej silnikowy, w jaki sposób sprawdza się jego poziom, gdzie można go nabyć i w jaki sposób dolać. Nie każdy poznał za to analogiczne rzeczy o oleju przekładniowym.

olej przekładniowy
Jeśli mamy niewiele kontaktu z mechanikami samochodowymi, bywa nawet, że możemy nie pamiętać tego, że jest on niezbędny do pracy auta. Bo skąd? Kończący się olej przekładniowy nie zaowocuje nieprzyjemnym dymieniem silnika, nie można także sprawdzić jego poziomu. Po prostu po pewnym czasie coraz większych niedogodności skrzynia biegów ulegnie awarii. Każdy kierowca powinien mieć przynajmniej trochę wiedzy na ten temat.
Wybór

Autor: Gabriel
Źródło: http://www.flickr.com
Olej przekładniowy służy do smarowania skrzyni biegów i mechanizmów różnicowych w samochodzie. Niezależnie od rodzaju skrzyni biegów, jest ona naprawdę skomplikowanym mechanizmem, o który powinno się, bo jego wymiana jest kosztowna. Olej przekładniowy jest sposobem jego ochrony. Redukuje tarcie nasmarowanych elementów, zapobiega korozji i zanieczyszczeniom, redukuje zużycie części, odprowadza ciepło. Są to naprawdę ważne zadania i dlatego yerba mate zestaw powinno się pamiętać o jego dolaniu i wymianie.
tabletki
Jaki dobrać olej? Kiedy trzeba to zrobić? Właściwie wystarczy przestrzegać zaleceń producenta auta i powinniśmy dłużej nie mieć problemów ze skrzynią biegów. Wskazówką do wymiany oleju może okazać się opór przy zmianie biegów. Dobrze wybrany i wymieniany olej przekładniowy z pewnością przedłuży okres jej eksploatacji.

Nawet gdy wytwórca auta milczy na temat wymiany oleju (zatem powinien on wystarczyć na cały okres użytkowania), powinno się go wymieniać i pamiętać, że im bardziej złożona jest skrzynia biegów, z tym większą częstotliwością trzeba o to zadbać. Z tego wynika, że przy manualnej skrzyni biegów nie trzeba się martwić o olej przekładniowy tak często, jak przy automatycznej. To na pewno wydłuży trwałość skrzyni biegów.

admin

View more posts from this author