dla dzieci i o dzieciach

Czapka dla niemowlaka – czym chronić małą główkę?

Czapka, kapelusik oraz chusta – to rodzaje nakryć głowy, jakie są dostępne dla niemowlaków. Czym kierować się przy doborze nakrycia głowy dla małego dziecka?
Noworodek ma jeszcze nie zupełnie rozwinięty system termoregulacji, a zatem przez główkę traci sporo ciepła.

Aby uniknąć wyziębienia trzeba zatem odpowiednio chronić główkę. Jeszcze do niedawna panowało przyzwyczajenie, że nawet w domu należy zakładać dziecku czapkę. Dziś wiemy, że nie zawsze jest to potrzebne, a niekiedy nawet może okazać się szkodliwe, bo maluch leżący w czapce w ciepłym wnętrzu może się przegrzać. Czapka w domu przyda się jednak, gdy kąpiemy noworodka w nagrzanej łazience, a potem przenosimy je do zimnego pokoju. Powinno się w takiej sytuacji założyć czapeczkę po wykąpaniu na około 30 minut. W w tej sytuacji poleca się czapeczki z cienkiej oraz lekkiej bawełny, która przepuszcza powietrze, jest delikatna w dotyku i bezpieczna dla wrażliwej skóry malucha. Czapeczka powinna dobrze przylegać, ale nie może uciskać główki. Jeśli posiada ściągać to powinien on być delikatny. Czapeczka powinna chronić czoło oraz uszy. Aby się nie przesuwała może być wiązana pod szyją.
czapka zimowa dla niemowlaka

Autor: kevin colvin
Źródło: http://www.flickr.com
Podczas spaceru noworodek kokony niemowlęce musi mieć okrytą głowę. Im chłodniej, tym czapka powinna być cieplejsza, aby szczelnie okrywała uszy. W ciepłe wiosenne oraz jesienne dni maleństwu ubieramy cienką czapkę z bawełny. Kapelusik czy chusta przeznaczone są dla niemowląt, które już potrafią siedzieć. W chłodne dni niezbędna jest czapka.

Czapka zimowa dla niemowlaka najczęściej ma osłonki na uszy oraz wiązanie pod bródką, aby nie dobrze przylegała i nie przusuwała się, zapewniając ochronę przed zimnem oraz wiatrem. Na zimę polecane są czapeczki z bawełny lub polaru.

admin

View more posts from this author