dla dzieci i o dzieciach

Co robi neurologopeda oraz w jakim momencie do niego się zapisać?

Neurologopedia to dziedzina logopedii, która zajmuje się diagnozowaniem dysfunkcji mowy o podłożu neurologicznym. Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego to schorzenia, które dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych. Neurologopeda w na co dzień zajmuje się terapią dzieci i osób dorosłych niemówiących.

Dziewczyna z uśmiechem na twarzy

Autor: Jemel May
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy powinno się pójść z dzieckiem do lekarza? W pierwszej kolejności, gdy pojawią się alarmujące objawy, mogące świadczyć o zaburzeniach mowy. Małe dziecko, które mówi mało i niewyraźnie to niezaprzeczalnie powód do niepokoju. Z dużym prawdopodobieństwem cierpi on na wadę wymowy, którą powinno się jak najszybciej wyleczyć. Dziecko może mieć także trudność z mówieniem płynnie, na przykład powtarza sylaby, jąka.To także sygnał, że musimy jak najszybciej udać się do specjalisty i rozpocząć terapię.

Diagnoza u specjalisty ma miejsce przeważnie w gabinecie. Czasami jednak, że podłoże dysfunkcji jest wielowymiarowe, wówczas logopeda może zlecić dodatkowe badania lub konsultację z innym lekarzem, na przykład ortodontą. Pierwszą rzeczą, jaką się kontroluje anatomia aparatu mowy,napięcie mięśniowe w okolicy ust. Bada między innymi sposób oddychania pacjenta, połykanie, gryzienie, rzucie, a także kompetencje komunikacyjne. Sprawdź invisalign wrocław.

Ingerencja specjalisty może być także niezastąpiona w terapii jąkania, ponieważ jest to dysfunkcja, której przyczyny są bardzo złożone. Terapia jąkania (np.: ) polega na zastosowaniu rożnych metod ćwiczeń.

Poznaj autorski serwis – trzeba kliknąć na umieszczony poniżej link i w tekście masz możliwość poznać ekstra treści na ten ciekawy temat.

Jąkanie to nie tylko kłopot z wymawianiem wyrazów, to komplementarny proces,w którym biorą udział ciało i umysł osoby jąkającej się (Zobacz również leczenie kanałowe pod mikroskopem). Jąkanie objawia się poprzez wiele bezcelowych czynności ciała, jak na przykład szczególnie mięśni twarzy usztywnienie całego ciała. Oprócz tego mogą to być współruchy w postaci wyłamywania palców, a także wyrzucanie języka między zęby, itp. Jąkanie to także zaburzenie, które jest potęgowane przez stres.

Należy pamiętać o tym, że zwlekanie z odwiedzeniem neurologopedy może prowadzić do poważnych następstw, jak również pogorszenia się stanu zdrowia osoby jąkającej się. Jeśli więc zaobserwujemy u naszego dziecka wadę wymowy, powinniśmy jak najszybciej poprosić o pomoc lekarza np ortodonta. Nieleczone jąkanie się prowadzi przeważnie do problemów psychicznych i wyalienowania jednostki, a także może być przyczyną trudności w nauce oraz życiu zawodowym. Pomóc wtedy może właśnie neurologopeda.

admin

View more posts from this author